skcz

O Chorvátsku


Oficiálne Chorvátska republika (Republika Hrvatska) leží na pomedzí strednej a juhovýchodnej Európy. Susedí so Slovinskom, Maďarskom, Bosnou a Hercegovinou, Srbskom a Čiernou horou. Tiahne sa od alpských svahov dolu do údolia Panónie k brehom Dunaja a Drávy. Chorvátsko môže byť rozdelené do troch geografických častí podľa charakteristických prírodných rysov, kultúrneho a historického dedičstva. Jedná sa o prímorský región, horský región a región Panónie. Ako mnoho krajín Európy, Chorvátsko vzniklo na ruinách rímskej ríše. Keď Rimania prišli na územie dnešného Chorvátska, krajina bola organizované do niekoľkých kniežatstva. V roku 925 prvý chorvátsky kráľ Tomislav I. táto kniežatstvo zjednotil a založil Chorvátsky stáť.

Chorvátsko a predovšetkým jeho pobrežie obmývané Jadranským morom sa stalo jednou z najobľúbenejších destinácií Čechov a Slovákov. Aj keď väčšinu láka more a pláže, táto krajina ponúka oveľa viac - nádherné národné parky (Chorvátsko má 8 národných parkov s celkovou rozlohou 472 km2 na súši), množstvo historických pamiatok, kultúrne a športové vyžitie, špeciality miestnej kuchyne, atď. Vymenujeme ak niekoľko miest ako je mesto Split, Trogir, Dubrovník, Makarská riviéra, Plitvické jazerá alebo národný park Krka, predstavy o exotickom prostredí ideálnom pre rekreáciu na seba nenechajú dlho čakať.

Pobrežie Chorvátska nie je len skalnaté alebo kamienkové, ako si mnohí myslia. Nájdete tu typy pobrežia od skalnatého, okruhliakového, piesčitého, strmého, postupne sa zdvihajícího až po roviny pri ústí riek. Chorvátsko navštevuje tiež veľké množstvo jachtárov pre pomerne pokojnú povahu Jadranského mora a neuveriteľný počet 1185 ostrovov (67 je obývaných) ponúkajúce krásne panenské zátoky na kotvenie. Chorvátska vláda za posledné roky usilovne investuje do projektov zvyšujúce ich atraktivitu. Jedná sa predovšetkým o veľké zlepšenie a rozšírenie infraštruktúry. Cestovanie autom do Chorvátska je tak každým rokom rýchlejšie a pohodlnejšie. V roku 2006 bolo postavené 43 km nových diaľnic, v roku 2007 to bolo 75,9 km a v roku 2008 sa postavilo 41,5 km. V júni 2009 predstavovala celková dĺžka už dostavěných diaľnic 1078 km a výstavba ďalších 339,6 km je plánovaná. Pozdĺž diaľnic nájdete ako čerpacie stanice, tak reštaurácie či iné občerstvovacie zariadenia, ktoré zaiste spríjemnia dlhšiu dobu za volantom. Novým prezidentom Chorvátska sa stal Ivo Josipovič. Ako už médiá informovali, jeho najväčšou prioritou bolo začlenenie Chorvátska do Európskej Únie. To bolo naplánované na 1.7.2013 a tak sa aj stalo.

 
Rozloha: 56 542 km² pevniny + 31 067 km² pobrežného mora
Počet obyvateľov: 4,80 mil
Hlavné mesto: Zagreb (Záhreb, 700 tis. obyvateľov)
Podnebie: pri pobreží subtropické, stredomorské so suchými horúcimi letami a vlhkými ale miernymi zimami, vo vnútrozemí kontinentálne.
Dĺžka pobrežia: 5835 km, z toho 4057 km pobrežných ostrovov
Počet ostrovov: 1185, obývaných 67
Najvyššia hora: Dinara (1831 m)
Voda: voda z vodovodu je pitná vo všetkých častiach Chorvátska.
Mezinárodné volacie číslo Chorvátska: +385


TURISMUS

Chorvátsko je kombináciou Stredomoria, hôr a nížin Panónie, ktoré dohromady vytvárajú unikátný harmonický celok prírodného bohatstva. Jadranské more sa pýši jedným z nejčlenitěšjích pobreží v Európe s neuveriteľným počtom 1.185 ostrovov a ostrovčekov z nich je len 66 obývaných. Sám slávny spisovateľ G.B.Shaw povedal, že posledný deň po stvorení sveta chcel Boh korunovať svoje dielo, a tak zo sĺz, hviezd a dychu stvoril Kornati - nádherné súostrovie pýšiace sa 147 ostrovy rôznych tvarov a veľkostí, ktoré ponúkajú "rajskú" dovolenku najmä jachtárom a potápačom z celého sveta. Vnútrozemie Chorvátska má tiež veľa čo ponúknuť. Sú to lesy, rieky a horské riečky bohaté na ryby, hlboké rokliny Gorski Kotar, priezračná jazera Plitvice, malebné dedinky, romantické zámky a usadlosti, vinice a ďalšie.

Najobľúbenejšie obdobie turistov je leto. Okrem pobytu pri mori môžete svoj čas stráviť v malebných dedinkách alebo v termálnych kúpeľoch s minerálnymi prameňmi Varazdinska, Tuheljske, Stubicke a Krapinske, Lipik, Daruvar alebo Topusko vo vnútrozemí a pozdĺž morského pobrežia Losinj, Umag, Opatija, Crikvenica, Hvar, Makarska, Vela Luka a Istarske Spa na Istrii.

Pre gurmánov a vyznávačov dobrého jedla má Chorvátsko rozhodne čo ponúknuť. Chorvátska kuchyne je veľmi rozmanitá. Každý región ponúka svoje špeciality. Odporúčame ochutnať kalamáre na grill, rybiu polievku s morskými plodmi zvanou brodetoo alebo dalmátska vína, ktorá bola vyhlásená už v dobách antiky. Tým nadviažeme na ďalšie miesta hodná návštevy a tým sú vínne pivnice. Pri ich návšteve pozdĺž pobrežia Istrie sa zamerajte skôr na červené vína Teran, Cabernet av Dalmácii na Opole, Plavac, Dingač a Postup. Pri pobreží sú aj produkovaná kvalitné biele vína ako Pinot, Malvazija a Kujundzusa. V stredozemí žiadajte Traminac, Burgundac, Graševina a Kraljevina.


ISTRIA

Istria je jeden z najrozvinutejších regiónov Chorvátska, najbližšie a najlepšie dostupný zo západnej Európy. Jej ráz môžeme prirovnať k Toskánsku alebo Prováns. Prvý obyvatelia Istrie boli príslušníci kmeňa Histri. Na "Zelenej Istrii" je nespočet vinohradov, malebných mestečiek a dediniek. Medzi známejšie prímorská mesta Istrie patrí:


Poreč

Pravdepodobne najnavštevovanejšie miesto Istrie, známe širokou ponukou hotelov, modrých a zelených lagún a ostrovčeku Sv Nicolasa v susedstve. Ako rímska kolónia od 2. storočia př.n.l. je Poreč mesto s veľkým počtom zachovaných pamiatok starovekého Ríma. Mimo to tu nájdete aj krásne parky a záhrady.



Rovinj

Známe letovisko s množstvom historických budov a palácov z doby renesancie a baroka. Rovinj je očarujúce mesto úzkych kamenných dláždených uličiek. Odporúčame navštíviť katedrálu Sv Euphemia postavenú v roku 1736, ktorá je najväčšou baroková stavbou na Istrii s vežou dosahujúci výšku 60 m. Mesto Rovinj bolo pôvodne ostrov. Pred 250 rokmi bolo od pevniny oddelené úzkym kanálom, ktorý bol v roku 1763 zasypaný. Rovinj je "živé" miesto lákajúce turistov okrem iného aj množstvom barov, reštaurácií a galérií.



Umag

Mesto postavené na ruinách rímskej ríše. Z tejto doby zostali v Umagu úzke dláždené uličky, ktoré vytvárajú výnimočnú očarujúce atmosféru tohto mestečka. Stredoveká architektúra mesta sa perfektne dopĺňa s temperamentnú a vrelú atmosférou tohto miesta. Pobrežie je plné pekných zátok s 20 km dlhou riviérou. Umag je známy pre jeho prístav a ako medzinárodné tenisové centrum, kde sa každý rok organizuje tenisový turnaj "Croatian Open".



Brijuni Archipelago

Skladá sa z 2 veľkých a 12 malých ostrovov na západnom pobreží Istrie. Archipelago je jedným zo siedmich národných parkov Chorvátska s hojným výskytom vzácnych druhov rastlín a živočíchov. V Archipelago je tiež niekoľko výnimočných pamiatok rímskej ríše.



Pula

Staroveké mesto na juhu Istrie známe predovšetkým pre 2000 rokov starý amfiteáter, jeden z najlepšie zachovaných na svete. Pula, najväčšie mesto a prístav Istria je pre mnohých turistov atraktívnym miestom na strávenie dovolenky. Počas leta sa v Pule každoročne poriadajú Pula Opera Festival a Pula International Film Festival a ďalšie zaujímavé udalosti. Z často navštevovaných pamiatok by sme tu uviedli Triumfálny oblúk rodiny Sergi, chrám Augusta, františkánsky kostol a ďalšie.



Opatija

Jedno z nejoblíbnějších letovísk Jadranu. Opatija je tiež často navštevovaná počas zimných mesiacov Európy. Je známa pre krásne, udržiavané parky, botanické záhrady a nespočetné množstvo útulných reštaurácií a moderných hotelov.



DALMÁCIA

Ďalej na juh od mesta Zadar začína oblasť známa ako Dalmácia. Je to oblasť dlhých pláží, borovicových lesov a starobylých miest ako je Zadar, Šibenik, Split, Trogir, Omiš a Dubrovník dokazujúce bohaté kultúrne a historické dedičstvo Chorvátska. V Dalmácii nájdete tiež množstvo navštevovaných ostrovov ako Hvar, Brač, Šolta, Korčula, Vis, Mljet a ďalšie. V Dalmácii si pochutnáte na dobrem vínu, domácim destilátu travarica, rybách, morských plodoch, apod. Medzi známejšie prímorská mesta Dalmácie patrí:

Zadar

Najsevernejšie mesto Dalmácie s 73.000 obyvateľmi. Jeho história siaha až do 9. storočia pr.n.l., kedy bol sídliskom ilyrských kmeňov. Neskôr sa stal rímskym mestom, následne prešiel do rúk Benátskej republiky, po 1. svetovej vojne pripadol Taliansku a po vzniku Juhoslávie sa stal jej súčasťou. Veľmi dôležitú úlohu pre vývoj mesta mali Rimania, ktorí tu postavili hradby, amfiteáter, akvadukt a dokonca aj kúpele a kanalizáciu. Zjavný je i vplyv benátskej nadvlády. Priamo uprostred starého mesta nás zaujme dvojposchodový kostol Sv. Donáta s pripojenou veľkolepou katedrálou Sv. Anastázie zo 14. storočia. Obe stavby sa stali miestnym symbolom. Zadar je taktiež bohatý na festivaly a ďalšie kultúrne podujatia. Určite na vás silne zapôsobí koncert klasickej hudby v tajuplnom prostredí kostola Sv. Donáta, Zadarské divadelné leto alebo Festival nového divadla. Zadar je mesto, v ktorom sa vyžijete nielen pri slnení na pláži alebo športu. Váš pobyt tu určite spestria miestne historické pamätihodnosti, malebné zákutia, živý program pre turistov a kultúrne podujatia.



Šibenik

Druhé najväčšie mesto a prístav v severnej Dalmácii, ktorý sa nachádza neďaleko ústia rieky Krky do mora. Prvá zmienka o Šibeniku je z roku 1066 z charty chorvátskeho kráľa Petara Krešmira IV. Na rozdiel od iných miest, ktoré založili Gréci, Rimania alebo Ilýri je Šibenik už od svojho založenie mesto chorvátske. Je významným strediskom cestovného ruchu s mnohými krásnymi pamiatkami. Šibenická katedrála Sv. Jakuba bola v roce 2000 zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO. Šibenik je tiež dôležitý dopravný uzol, cestná križovatka, železničná napojenie na trať Záhreb - Knin - Split a prístavisko pre trajekty na blízke ostrovy. Mesto je obklopené veľkým počtom ostrovov. Obývané sú Murter, Krapanj, Kaprije, Prvić, Zlarin a Žirje. Za návštevu rozhodne stojí Zlarin preslávený spracovaním koralov a Krapanj, kde vo zbrusu novom hoteli Spongiola nájdeme expozíciu histórie potápania a dnes modernú potápačskú školu. Ostrov je tiež populárny pre lov morských perál.




Trogir

Jedno z najtypickejších mestečiek jadranského pobrežia, ktoré je navyše jedným z najkrajších. Trogir bol právom zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO. Je to klenot opevnených miest s labyrintom stredovekých uličiek. Žiadne iné mesto v Dalmácii si nezachovalo tak dokonale kultúrny život, ktorý prekvital pozdĺž pobrežia napriek rôznym cudzím vplyvom. V meste sa nachádza katedrála Sv. Vavrinca postavená počas 13. - 15. storočia, kostoly, paláce a pevnosti z obdobia 14. - 17. storočia hlavne v renesančnom a románskom štýle. Románska katedrála Sv. Vavrinca je považovaná nielen za veľkú pýchu mesta, ale aj celého Chorvátska. Jej stavba bola začatá v 13. storočia v románskom slohu a dokončená až v 15. storočia. Medzitým už však nastúpila gotika, ktorá sa do stavby tiež premietla. Večer po západe slnka sa začnú miestne reštaurácie a kaviarne plniť ľuďmi. Prichádzajú na dobrú večeru, pivo alebo na diskotéku. Mesto je spojené mostom s ostrovom Čiovo.




Ostrov Čiovo

Veľmi žiadané miesto s penzióny, apartmány, reštauráciami, barmi a kaviarňami pozdĺž štrkových pláží, kde si môžete užiť krásne večery s živou hudbou. Na ostrove nájdete aj miesta bez ľudského zásahu ako sú prírodné útesy obklopené borovicovými lesmi, malé zálivy využívané nudistov apod.



Split

Druhé najväčšie mesto Chorvátska s takmer 200.000 obyvateľmi je centrom ekonomiky, vzdelania, športu a turizmu Dalmácie. Mesto je zároveň dôležitým dopravným uzlom morskej dopravy. Medzi pravidelné trajektové linky patrí spojenie Split - Ancona (Taliansko) a Rijeka - Zadar - Split - Stari Grad - Korčula - Sobra - Dubrovnik - Bari a ďalej vnútroštátne Split - Rogač (Šolta), Split - Supetar (Brač), Split - Vis, Split - Stari Grad (Hvar) a Split - Hvar - Vela Luka (Korčula) - Uble (Lastovo). Split má aj medzinárodné letisko. Na pobreží tohto mesta je niekoľko hotelov, pláží a prístavov. Ve Splitu nájdeme tiež množstvo historických pamiatok. K najvýznamnejším sa radí Diokleciánov palác o neuveriteľnej rozlohe 31.000 m2. Z ďalších pamiatok uveďme napríklad pozostatky mohutného splitského hradu v podobe veže Marina, Múzeum chorvátskych archeologických pamiatok, Národnu galériu či pre Split typickú sochu Gregoria Ninského, biskupa z 10. storočia. Krásnu prechádzku ponúka aj rušná promenáda pri prístave s barmi, reštauráciami a hotely. Split ponúka okrem obvyklých lákadiel veľkomiest rad unikátnych antických pamiatok alebo chránenou prírodnou rezerváciu Marjan, ktorá je z centra dosiahnuteľná pešo.




Omiš

Menšie obľúbené mestečko Dalmácie. Leží necelých 30 km juhovýchodne od Splitu pri ústí rieky Cetiny do Jadranského mora. Omiš bol v staroveku osídlený Ilýrskymi kmeny a neskôr Rimanmi. V meste sa nachádza množstvo zaujímavých meštianskych domov a palácov z rôznych stavebných období. Kostol Sv. Michala z roku 1629 je na hlavnej ulici starej časti mesta. Nad kostolom je posledná zachovalá časť mestského opevnenia Peovica a v nadmorskej výške 311 m potom trosky pevnosti Stari grad (nazývané aj ako Fortica). Na skalách nad mestom sa týči pozostatky niekdajšej pirátskej pevnosti Mirabela (tiež Peovica), ku ktorým je možné vystúpiť zo starej časti mesta. Omiš je významné stredisko cestovného ruchu, na ktoré nadväzuje obľúbená Omišská riviéra. Tá sa nachádza juhovýchodne od Omišu a zahŕňa menšie ale malebné mestečká Ruskamen, Lokva Rogoznica, Mimice, Pisak a ďalšie. Omiš je známy svojou rozľahlou piesočnou plážou a patrí k známym športovým strediskám - vodné športy, futbal, basketbal, plážový volejbal, tenis, skalné lezenie, lietanie na rogale, paragliding, cyklistika, atď. Omiš je i zábavným centrom celej oblasti - diskotéky , tanečné párty, a ďalšie.




Dubrovnik

Prístavné mesto južnej Dalmácie, ktoré sa nachádza na úpätí vápencového pohoria s subtropickou vegetáciou a umelecky a historicky unikátnymi stavbami. Je jedným z najvýznamnejších turistických centier Jadranského mora. Hovorí sa mu aj "perla Jadranu". Mesto Dubrovník vždy prosperovalo z námorného obchodu. V stredoveku ako "republika Dubrovnik" dokonca začal ako jediný východojadranský mestský štát konkurovať Benátkam a dodnes je spoločne s Benátkami, Janovom, Pisou a Amalfi počítaný medzi skupinu najvplyvnejších námorných republík stredoveku. V roku 1979 bol Dubrovník pridaný na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Počas svojho slávneho obdobia námornej republiky Dubrovnik rýchlo rozkvital a svojim obyvateľom ponúkal služby a komfort, o ktorom si mohla ostatné chorvátske mestá nechať len zdať. V 14. storočia tu bola založená prvá lekáreň fungujúce dodnes, lekárske stredisko, chudobinec a jedna z prvých svetových karanténnych nemocníc. V 15. storočia sa pridal mestský sirotinec, verejný vodovod a arborétum (najstarší na svete). Zrušenie otroctva v roku 1418 vypovedá o tom ako si Dubrovnik cenil slobody človeka. Od tohto roku lode z dubrovnícke flotily plávali pod novou bielou vlajkou s latinským nápisom Libertas (sloboda). Skutočným symbolom Dubrovniku je jeho mohutné opevnenie. Vďaka nemu nebolo mesto nikdy dobyté nepriateľským vojskom a zabezpečovalo obyvateľom úplnú bezpečnosť. Pôvodne mesto bránila drevená palisáda. Tá však bola čoskoro nahradená kamennými hradbami, ktoré sa neustále spevňovali a rozširovali. Podoba dnešných hradieb pochádza z 12.-17. storočia a jedná sa o jeden z najzachovalejších obranných systémov v Európe.




Zákony Chorvátska vzťahujúce sa k nákupu a predaju nehnuteľností

Od februára 2009 začala platiť novela zákon o nehnuteľnostiach, ktorá garantuje občanom EU rovnaké práva ako občanom Chorvátska. To znamená, že nehnuteľnosť v Chorvátsku môžu cudzinci kúpiť priamo (ako fyzická osoba) bez nutnosti založenie právnickej osoby so sídlom v Chorvátsku. Výnimku tvoria iba orná pôda a lesy. Uvedenú novelou zákona o nehnuteľnostiach sa odstránila malá nepríjemnosť v procese kúpy chorvátskej nehnuteľnosti a podstatne zvýšila množstvo predaných nehnuteľností zvlášť pozdĺž pobrežia, o ktoré je veľký záujem nielen zo strany investorov, ale aj zo strany bežných turistov a milovníkov krištáľovo čistého Jadranu a Chorvátska. Napriek zjednodušeniu celého procesu kúpy nehnuteľnosti vďaka novele zákona o nehnuteľnostiach z februára 2009 veľmi odporúčame využiť pri kúpe nehnuteľnosti služieb "slušné" realitné kancelárie, ktorá urobí všetko potrebné pre bezproblémové nadobudnutia vlastníckeho práva. Chorvátsko je neslávne známe vyšším počtom nehnuteľností bez stavebného povolenia a tiež častým "chaosom" v dokumentácii (zvlášť u starších nehnuteľností), čo v dôsledku môže znamenať neprevedenie vlastníckeho práva na kupujúceho. Navyše podľa novely zákona o nehnuteľnostiach z roku 2011 nie je možné vykonať zápis do katastra u nehnuteľností bez riadneho stavebného povolenia.

 


Copyright © 2013 - 2024 Jadran Reality, s.r.o., Powered by Digitální agentura DIGISHOCK

Táto stránka v rámci poskytovania služieb využíva cookies, pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním. Viacej informácií, vrátane informácii o ich odstránení a vypnutí nájdete tu.